Zánik vyživovacej povinnosti rodiča k plnoletému dieťaťu
Otázka:
dobry den, obraciam sa na vas s nasledovnou otazkou.
Moja priatelka ma 22 rocneho syna, ktory v 18.rokoch skoncil maturitou Gymnazium. od tejto doby vystriedal rozne zamestnania kde nikde dlhsie ako 14 dni nevydrzal. bol aj na urade prace, ale pre spolupracu byl vyradeny. z tohoto celeho vyplyva ze sa nema zaujem trvale vobec pracovat.
z tohoto vyplyvaju rodinne nezhody(podiel na uhrade byvania, stravovania a vsetkeho co sa byvania tyka) moja otazka znie, je este matka povinna ho vyzivovat, pripadne inak sankcionovat.
zalezi mi tiez na tom, aby sa problemy vyriesili, pretoze byvaly manzel nejavy ziadny zaujem o riesenie situacie.
velmi pekne dakujem za odpoved, nech bude aka kolvek. ide mi hlavne o pravnu pomoc, co jej hrozi, keby ho napriklad vystahovala pretoze nespolupracuje v nicom. dakujem pekne
Odpoveď:
Dobrý deň,
na základe Vašej otázky ohľadne vyžižovacej povinnosti matky voči synovi Vám zasielame nasledovné stanovisko:
Podľa § 62 ods. 1 zákona č. 36/2005 Z. z. o rodine v platnom znení (ďalej len „ZR“) „Plnenie vyživovacej povinnosti rodičov k deťom je ich zákonná povinnosť, ktorá trvá do času, kým deti nie sú schopné samé sa živiť.“
Zánik vyživovacej povinnosti teda nastáva momentom, kedy dieťa nadobudne schopnosť samo sa živiť. U každého dieťaťa je preto zánik vyživovacej povinnosti individuálny. Podľa toho, kedy je schopné získať pravidelný príjem a samostatne si z vlastných zdrojov zaobstarať a uspokojovať svoje životné náklady.
Všeobecne sa však prijíma záver, že dieťa nie je schopné samo sa živiť, pokiaľ sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom. To však nie je prípad syna Vašej priateľky. Uvádzate, že je plnoletý, štúdium na strednej školy ukončil, nepokračuje v štúdiu na vysokej škole. Neuvádzate, že by mu vo výkone práce bránil nepriaznivý zdravotný stav. Na základe uvedeného máme za to, že v tomto prípade je dieťa schopné samo sa živiť, a preto vyživovacia povinnosť matky k synovi zo zákona zanikla. Matka teda podľa nášho názoru nie je povinná syna ďalej vyživovať.
Dosiahnutím plnoletosti syna zanikla tiež matkina povinnosť osobne sa o syna starať.
Upozorňujeme, že môže dôjsť k situácii, že syn sa bude domáhať súdnou cestou určenia výživného od matky. V tom prípade s definitívnou platnosťou súd rozhodne, či má alebo nemá na toto výživné nárok, pričom ale tiež vezme do úvahy všetky okolnosti, ktoré ste popisovali vo svojej otázke – teda nespoluprácu s úradom práce, neschopnosť udržať sa v zamestnaní (pokiaľ bola objektívne spôsobená správaním syna), neabsolvovanie ďalšieho štúdia.
„Inak sankcionovať“ podľa nášho názoru matka syna nemôže, i keď nie je úplne zrejmé, čo konkrétne ste mali na mysli. Pokiaľ je matka vlastníčkou bytu, v ktorom má aj syn trvalý pobyt, môže mu tento trvalý pobyt zrušiť na obecnom úrade. Trvalý pobyt však má len evidenčný charakter.
Nie je nám známe, že by vysťahovaním syna z domu mali hroziť matke nejaké sankcie. Vzhľadom na to, že ide o mimoriadne citlivý problém, ktorý okrem svojej právnej stránky má aj stránku psychologickú, odporúčame snažiť sa, do akej miery to bude možné, riešiť vzniknutú situáciu pokusom o dohodu.
S pozdravom,
Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk
Váš názor nás zaujíma
Pomohla Vám táto odpoveď?
4
0
Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje