Stavba na nehnuteľnosti v podielovom spoluvlasntíctve
Otázka:
Dobrý deň,
máme možnosť stavby RD na pozemku, ktorý vlastní moja stará mama no je tam ešte jeden spoluvlastník. Stará mama má podiel 2/3 a ten druhý človek 1/3. Ako by sme mali postupovať? Konkrétneho človeka nepoznáme, vieme, že nebýva na Slovensku. Stačil by nejaký overený súhlas toho druhého človeka? Ak nie, tak prosím vedeli by ste poradiť? Ďakujem krásne
Odpoveď:
Dobrý deň prajem,
jednou z podmienok na výstavbu rodinného domu je povinnosť preukázať právo k pozemku umožňujúce výstavbu.
Podľa § 58 ods. 2 prvá veta starého stavebného zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) „Stavebník musí preukázať, že je vlastníkom pozemku alebo že má k pozemku iné právo podľa § 139 ods. 1 tohto zákona, ktoré ho oprávňuje zriadiť na ňom požadovanú stavbu.“
V zmysle § 139 ods. 1 starého stavebného zákona č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon) platí:
„Pod pojmom „iné práva k pozemkom a stavbám“ použitým v spojení „vlastnícke alebo iné práva k pozemkom a stavbám na nich“ sa podľa povahy prípadu rozumie
a) užívanie pozemku alebo stavby na základe nájomnej zmluvy, dohody o budúcej kúpnej zmluve alebo dohody o budúcej zmluve o vecnom bremene, z ktorých vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu,
b) právo vyplývajúce z vecného bremena spojeného s pozemkom alebo stavbou,
c) právo vyplývajúce z iných právnych predpisov,
d) užívanie pozemku alebo stavby na základe koncesnej zmluvy, z ktorej vyplýva právo uskutočniť stavbu alebo jej zmenu.“
Rovnako aj podľa § 57 ods. 2 písm. a) nového stavebného zákona č. 25/2025 Z. z. Stavebný zákon a o zmene a doplnení niektorých zákonov (Stavebný zákon) platí: „Správny orgán pri posudzovaní žiadosti a rozhodovaní o stavebnom zámere zisťuje, či žiadateľ má právo k pozemku alebo k stavbe umožňujúce uskutočniť stavebné práce“.
Z vyššie uvedeného ako aj z praxe stavebných úradov teda vyplýva, že stavbu je možné uskutočniť len na základe súhlasu všetkých spoluvlastníkov, teda aj 1/3 spoluvlastníka. Postačuje k tomu úradne overený podpis súhlasu s výstavbou RD, pričom zvyčajne stavebné úrady majú aj vzorové dokumenty pre takéto situácie (treba sa informovať priamo na stavebnom úrade).
V prípade ak nebude možné získať súhlas tretinového spoluvlastníka, prichádza do úvahy jedine zrušenie spoluvlastníctva. Najideálnejšie je uzatvoriť dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva podľa § 141 ods. 1 zákona č. 40/1964 Zb. Občiansky zákonník, na základe ktorej buď vyplatíte tretinového spoluvlastníka alebo sa s ním dohodnete na vyčlenení tretiny nehnuteľnosti v jeho prospech.
Ak k dohode o zrušené podielového spoluvlastníctva nedôjde, platí ustanovenie § 142 Občianskeho zákonníka, v zmysle ktorého:
(1) Ak nedôjde k dohode, zruší spoluvlastníctvo a vykoná vyporiadanie na návrh niektorého spoluvlastníka súd. Prihliadne pritom na veľkosť podielov a na účelné využitie veci. Ak nie je rozdelenie veci dobre možné, prikáže súd vec za primeranú náhradu jednému alebo viacerým spoluvlastníkom; prihliadne pritom na to, aby sa vec mohla účelne využiť a na násilné správanie podielového spoluvlastníka voči ostatným spoluvlastníkom. Ak vec žiadny zo spoluvlastníkov nechce, súd nariadi jej predaj a výťažok rozdelí podľa podielov.
(2) Z dôvodov hodných osobitného zreteľa súd nezruší a nevyporiada spoluvlastníctvo prikázaním veci za náhradu alebo predajom veci a rozdelením výťažku.
(3) Pri zrušení a vyporiadaní spoluvlastníctva rozdelením veci môže súd zriadiť vecné bremeno k novovzniknutej nehnuteľnosti v prospech vlastníka inej novovzniknutej nehnuteľnosti. Zrušenie a vyporiadanie spoluvlastníctva nemôže byť na ujmu osobám, ktorým patria práva viaznúce na nehnuteľnosti.
V prípade súdneho zrušenia a vyporiadania spoločného pozemku však upozorňujeme, že súd je viazaný postupom podľa § 142 ods. 1 Občianskeho zákonníka, a teda ponajprv musí nehnuteľnosť rozdeliť, a iba ak rozdelenie nie je možné (napr. by vznikli nepoužiteľné malé výmery), prikáže vec do vlastníctva jednému spoluvlastníkovi a uloží mu povinnosť náhrady hodnoty prikázaného podielu.
Vaše možnosti sú teda nasledovné:
· 1) obrátiť sa na tretinového spoluvlastníka a obdržať od neho súhlas so stavbou RD na spoločnej nehnuteľnosti; v takom prípade bude stavba vo Vašom vlastníctve, ale pozemok ostáva v spoluvlastníctve aktuálnych spoluvlastníkov, alebo
· 2) babka musí s tretinovým spoluvlastníkom uzatvoriť dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva, kde sa s tretinovým spoluvlastníkom dohodne na zrušení spoluvlastníctva a jeho spôsobe – teda buď vyplatení alebo vyčlenenení tretiny nehnuteľnosti spoluvlastníkovi.
3) Ak vyššie uvedené postupy nebudú možné, bude nutné podať žalobu na súd a domáhať sa zrušenia spoluvlastníctva súdnou cestou.
S pozdravom,
tím AdvokatnaWebe
Váš názor nás zaujíma
Pomohla Vám táto odpoveď?
0
0
Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje