Práca počas rodičovskej dovolenky

Otázka:

Dobry vecer, potrebovala by som poradit s uvedenym:
Momentalne som doma na Rodicovskej dovolenke, na MD som nastupila 9.12.2009 a koniec pripada na 1.2.2013. Dostala som ponuku od ineho zamestnavatela, kt.chcem prijat. Potrebujem poradit, ako postupovat pri vypovedi ...novy zamestnavatel ma potrebuje v praci uz k 1.4.2012, avsak neviem, akym sposobom ukoncit pracovno pravny vztah u stareho zamestnavatela...pravdepodobne sa pokusim o jeho ukoncenie dohodou k 31.3.2012, co vsak v pripade, ak sa stary zamestnavatel nebude chciet so mnou dohodnut a navrhne 2mes. vyp.lehotu? Co mi hrozi, ak napriek tomu nastupim do novej prace? moze mi dat vypoved pre porusenie prac. discipliny? Pocas MD mi vznikol aj narok na dovolenku, ako mam postupovat, ak si ju chcem dat preplatit? moze mi ju stary zamestnavatel odmietnut preplatit v zavislosti od toho ako nakoniec ukoncime pracovny pomer? ide o renomovanu banku na Slovensku...a posledna otazka: Pocula som, ze pocas rodicovskej dovolenky je mozne nastupit do noveho zamestnania bez toho aby som dala vypoved u stareho zamestnavatela, a povodny pracovny pomer ukoncit az k datumu ukoncenia rodicovskej dovolenky? Je to vobec mozne? Zo vsetkych moznosti by mi totiz najviac vyhovovala prave tato...dakujem pekne za pomoc

Odpoveď:

Dobrý deň,

na základe Vašej otázky ohľadne práce počas rodičovskej dovolenky Vám zasielame nasledovné stanovisko:

Po dobu rodičovskej dovolenky sa na zamestnankyňu vzťahuje zákaz výpovede zo strany zamestnávateľa podľa § 64 zákona č. 311/2001 Z. z. Zákonník práce v platnom znení (ďalej len „ZP“).  Zamestnávateľ Vám nemôže dať výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny. Vyplýva to z ustanovení § 64 ods. 3 písm. b) a c) ZP. Počas Vašej rodičovskej dovolenky by Vám zamestnávateľ mohol dať výpoveď iba v prípade, ak by sa zrušoval alebo premiestňoval zamestnávateľ alebo jeho časť.

Pokiaľ ide o preplatenie dovolenky, podľa § 117 ods. 3 ZP „Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.“

Z citovaného ustanovenia vyplýva, že v prípade, ak dôjde k skončeniu pracovného pomeru, je zamestnávateľ povinný preplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku. Zákonník práce tu nerozlišuje, akým spôsobom bol pracovný pomer skončený. Teda aj v prípade, že pracovný pomer skončíte dohodou a aj v prípade, že pracovný pomer skončíte výpoveďou z Vašej strany, máte nárok na preplatenie dovolenky, ktorú ste nevyčerpali z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Novelizáciou zákona č. 571/2009 Z. z. o rodičovskom príspevku bola zakotvená možnosť, že ako matka na rodičovskej dovolenke môžete poberať rodičovský príspevok (najdlhšie do 3, resp. v niektorých prípadoch 6 rokov veku dieťaťa) a zároveň vykonávať zárobkovú činnosť, pričom zákon nešpecifikuje, že táto zárobková činnosť by musela byť vykonávaná u toho istého zamestnávateľa, u ktorého ste pracovali pred nástupom na rodičovskú dovolenku.

Pred novelizáciou bol výkon zárobkovej činnosti rodičovi na rodičovskej dovolenke zakázaný, od 01.01.2011 tomu už tak nie je.

Teda máme za to, že je možné, aby ste počas rodičovskej dovolenky pracovala bez toho, že by ste musela svoj predchádzajúci pracovný pomer – z ktorého ste momentálne na rodičovskej dovolenke -  ukončiť.

Upozorňujeme však na § 83 ZP, podľa ktorého: „Zamestnanec je povinný bez zbytočného odkladu písomne oznámiť zamestnávateľovi, že chce popri pracovnom pomere u zamestnávateľa vykonávať inú zárobkovú činnosť, ktorá by mohla mať k predmetu činnosti zamestnávateľa konkurenčný charakter.“ Nevieme posúdiť, či sa Vás toto ustanovenie týka, nakoľko neuvádzate, v akej oblasti by ste mali pracovať u nového zamestnávateľa, avšak pre úplnosť informácie Vás na túto Vašu prípadnú povinnosť upozorňujeme.

S pozdravom,

Redakcia ADVOKATnaWEBE.sk

 

07.03.12

Váš názor nás zaujíma

Pomohla Vám táto odpoveď?

0

0

Zaujali sme Vás? Pokračujte výberom Balíka, ktorý Vám vyhovuje